niedziela, 13 maja 2018

Turall (Barna, Szykwalk, Wigricht)

Kia Turall Maana, zwana przez Kulińczyków Turallem, jest dużą wyspą wielkości południowej części Hoggaru, o rozbudowanej linii brzegowej, porośniętej mangrowcami i trawą morską. Bliżej stąd na Rkar niż do Iaru czy Archipelagu Gwiazdy Ijaz. Założyły na niej kolonie trzy królestwa: Wigricht, Barna i Szykwalk. Tzw. Zachodni Turall obejmujący trzy półwyspy i dużą część górzystego centrum należy do Barny; niewielki obszar środkowy, wraz z portowym miastem Manks* na północnym wybrzeżu, należy do Szykwalku; południowo-wschodnia część należy do Wigrichtu – trzy duże półwyspy i południowe wybrzeże. Znajduje się tam duży port – Kurszaft, który po trzęsieniu ziemi i pożarach które zniszczyły Nowy Ingmar, przejął funkcję stolicy. Południowo-wschodni półwysep wigrychtyjskiej kolonii nosi miano Kanakar. Znajdują się tam pozostałości kamiennych ołtarzy, posągów i budowli. Miejscowi którzy zamieszkiwali ten obszar, jeszcze przed przybyciem Kulińczyków, mieli wyjątkowo jasną skórę. Wielu brało ich za potomków cywilizacji z Zatopionego Kontynentu.

Na Turallu pozyskuje się dobrej jakości drewno i olej ziemny, zakłada się duże sady, w których tutejsze drzewa rodzą kilka razy do roku.

Miejscowi uzależnili się od kolonistów, i dawno już stracili wojownicze zapędy – jednak w gęstwinie porastającej wygasłe gromowe góry stale ukrawają się jacyś zbiedzy.


* Manks to także nazwa całego obszaru szykwalckiej kolonii.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz